Anlaşmalı Kurum

  BAŞKANIN MESAJI

      

                

     BAŞKANLIK YAZISI                       31.12.2021


  Bir yıl daha gelip geçti. 2021 de gerçekleştiremediğimiz tüm umutları yeni yıla bıraktık.

  2018 Aralığında sizlerin teveccühü ile geldiğimiz BİAD Yönetiminde maalesef bu dönem arzuladığımız performansı Covid-19 salgınından dolayı gösteremedik.

  Rutin yaptığımız etkinlikler, toplantılar ve sosyal faaliyetlerimizi Pandemi yasakları nedeniyle yapamadık. Yönetim Kurulu toplantılarını dijital ortamda yapmaya çalıştık.

  Bu dönemde Covid-19 belasından, Yönetim kurulu Üyesi arkadaşlarımız Refik Ganiç, Yusuf Kaya ve Mehmet Tuğla ile Üyemiz Adnan Sarıhan kardeşlerimizi kaybettik. Kendilerine Rahmetler diliyor ve Hayırlarla yâd ediyoruz. Mekânları Cennet olsun İnşallah.

  Covid-19, Ülkemizde ve Dünya’da çok şeyleri değiştirdi, değiştirmeye devam ediyor. Bizlerin psikoloji değişti, birlikte olmayı özledik.

  Tabi ki hayat devam ediyor, bu süreçte Dernek binamızı devamlı ilaçlayarak her türlü korumayı sağladık. Gelen ziyaretçilerin ateş ve Hes kodlarını kontrol altına aldık. Olmazsa olmazımız hijyeni daima ön planda tuttuk.

  Bakırköy Sivil Toplum Platformu, Kent Konseyi, Kaymakamlık- Milli Eğitim Kurulları ile yapılan toplantılara temsilci gönderip oluşumlara katkı sağladık.

   İlçemizdeki STK’ la iş birliği yaparak İlçe ve Yerel Yönetimle tek ses oluşturduk. Salonlarımızı STK’ lara tahsis ederek BİAD ile ortaklaşa etkinlikler yapmalarını organize ettik.

  Onur Kurulu Başkanımız Dr. Naci Ekşi Başkan’ lığında Felsefe Seminerlerini Cafer Vayni hocamızla birlikte BİAD Salonlarında her onbeş günde bir değişik konularda toplantılar yaptık. Gerek üyelerimizde gerekse Bakırköylülerden gördüğü ilgilerden dolayı 2022 yılında da her 15 günde bir Cumartesi günleri “ Felsefe Seminerlerine” devam edeceğiz.

  Üyelerimizin amatör Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Tiyatro tutkularını tatmin etmek arzusuyla dernek salonlarımızda çalışmalarına katkıda bulunduk. Dernek binamızın bakım ve onarımları yönetim kurulu arkadaşlarımızın katkıları ile yapılmış olup, bu zor günlerde yanımızda olan arkadaşlara teşekkür ederiz.

  Bakırköy İş İnsanları Derneğinin Yönetim Kurulu olarak Pandemi sürecinde yaşadığımız zor günlerde, görev yaptığımız süre boyunca bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan, her etkinliklerimizde yanımızda olan başta;

  KURUCULARIMIZ, ONUR KURULU, DENETİM KURULU, DİSİPLİN KURULU Üyeleri olmak üzere tüm BİAD Üyelerine yaptıkları maddi ve manevi katkılarından dolayı Yönetim Kurulu ve sizler adına teşekkür ediyoruz

  2022 Yılının Ülkemize, Bakırköy İlçemize ve siz sayın BİAD Üyelerine sağlık, mutluluk, başarılar ve bol kazançlar getirmesini tüm içten duygularımla diliyorum.   

                                                                       
    BİAD YÖNETİM KURULU
             BAŞKANI
    AHMET SALİM  YILMAZ

                        BAŞKANLIK YAZISI                        17.2.2021

   

                               CORONA VİRÜS – COVİD-19

  2019 Aralık Ayının son günlerinde ÇİN Vuhan kentinde başlayan Corona Virüs 13.Ocak 2020 de tanımlandı. Türkiye’de ilk vaka 11.Mart 2020 görüldü.

  O günden bu güne Corona virüs salgını sebebiyle pek çok kişi hayatını, işini kaybetti, pek çok kişide evden çalışmaya başladı.

  Yaşadığımız krizler, felaketler bizi birbirimize yaklaştırdı.

  Toplum olarak önemli bir sorunumuz var. Hayatı doğaçlama yaşıyoruz. Elimize kalemi, kâğıdı alıp bugün, bu hafta, bu ay yapacaklarımızı planladık mı hiç?

  Hatta daha ileri gidip önümüzdeki üç aylık, altı aylık, bir yıllık dilimde yapacaklarımızı planladık mı ? Yapamadıklarımızı bu Pandemi sürecinde rahatlıkla yapabiliriz. Zira evlerde kapalı kaldık.

  Her kışın sonu bahardır.

  İstanbul’un ekonomisinde Bakırköy’ün önemli bir yeri vardır. İlçemizin, üretimden tüketime kadar İstanbul ekonomisine katkısı çok büyüktür.

  Bakırköy, İstanbul’un kültür ve sanat merkezlerinin, hareketli ticaret hayatının nitelikli öncüsü durumundadır. Bu nedenle Bakırköy İş Dünyası bu genel bilgilerin ışığında oldukça önem arz etmektedir. Bakırköy İş Dünyası’na katılan tüm firmaların kendi ticari faaliyet çeşitliliği içinde Bakırköy ticari hayatına önemli faydalar sağlamalarını bekliyoruz.

  Dileriz, Ülkede istikrar halel getirecek bir ortam yaratılmaz. Hepimiz bu teknenin içindeyiz, tekne batarsa hepimiz batarız, gerçek bu….

  Yıllardır süregelen etkinliklerimizin hiç birini Pandemi sürecin de maalesef yapamadık. İnanın tüm üyelerimiz birlikte olduğumuz günleri hasretle yâd ederek o günlerin tekrarını yaşamak istiyor.

  Maalesef bu dönem sonunda sevdiğimiz üyelerimizden A. Ziya Yılmaz, Hüseyin Kızılsu, Refik Ganiç ve Adnan Sarıhan’ı kaybettik. Mekânları Cennet olsun İnşallah.

  Sağlık ve Mutluluk dolu günlerde, buluşmak üzere.  Esenlikle kalın.   YENİ YIL MESAJI

  2020 yılı zor bir yıl oldu, 2021 daha da zor geçecek. İnanıyorum ki 2021 yılı hareketli günlere gebe.

  Bakırköy İş İnsanları Derneği olarak bu zor günlerde dayanışma içinde olmak zorundayız.

  Bu dayanışmayı bu çatı altında yapmalıyız.

  Ekonomik güçlerimizi bir birimize destek olarak kullanmalıyız. Camiamızdaki işverenlerle alış veriş yapmayı özendirmeliyiz. O zaman BİAD’ ın gücü çok daha fazla olacaktır.

  2019 Kasım ayının son günlerinde Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Covid- 19 mikrobu ülkemiz de biraz gecikmeli olarak, ilk vaka 11 Mart 2020 görüldü. Aradan dokuz ay geçmesine rağmen halen etkili bir ilaç ortaya çıkmadı. Etkin ilaç gecikince bütün umutlar bu yeni aşıya odaklandı. Her ne kadar aşının 2021 yılının Mart ayına kadar yapılacağı umudu varsa da bekleyip hep beraber göreceğiz.

  Pandemi sürecinde, bütün Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de ekonomik sıkıntılar, işsizlik, sokağa çıkış yasakları ve yaşamda kısıtlamalar uygulamaya başlatıldı.

  Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ölüm korkusu, İşyeri kapatmaları, ciroların düşüşü, içine kapanma, eğitimdeki boşluğun yarattığı belirsizlikler ve yarın ne olacak korkusu psikolojik sorunlar yaratmaya devam etti.

  Hayatta sağlıklı kalmak için birbirimize uzaktan da olsa daha çok arayalım, yaşadığımız büyük pandemi tehlikesini atlatalım.

  2020 yılı salgın hastalığın korku ve endişesi ile başladığı yeni yılda, sel afetleri, çığ faciaları, depremler, uçak kazaları ve savaş olasılığını yaşadık.

  Tüm dünyada yaşanan çeşitli felaketlerin yaşattığı ekonomik çöküntü hepimizi etkiledi. Umarım 2021 yılı hepimizi hoşnut edecek günlere gebedir. Pandemi sürecinde BİAD olarak bizlerde tedbirleri arttırarak kısıtlı faaliyetimize devam ettik.

  En büyük üzüntümüz, Yönetim Kurulu Üyemiz sevgili Refik Ganiç kardeşimizi Coronovirüs lletinden kaybetmemiz. Acımız büyük. Tüm camiamıza ve Ganiç ailesine sabırlar diliyoruz. Rabbim Mekânını Cennet eylesin.Bu sıkıntılı günlerde BİAD’ın vefakâr üyelerine, bizlere destek olup aidatlarını ödeyen üyelerimize ayrıca teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz.İnşallah bu karanlık günlerde yeni yılda son bulur, eskisi gibi toplantılar, Cuma yemekleri, ziyaretleri birlikte yaparak hasret gideririz.2021 Yılının Tüm Dünya’ya, Ülkemize, Üyelerimiz ve Ailelerine Mutluluk, Sağlık ve Başarılar getirsin.                          

   Bakırköy İş İnsanlar Derneği

   Başkan  A.Salim YILMAZ

   

   
  08 EYLÜL 2020

  SAYGIDEĞER BİAD ÜYELERİ VE BAKIRKÖYLÜ DOSTLARIMIZ.

  SİZLERİ EN DERİN SEVGİ VE SAYGI İLE SELAMLIYORUM. UZUN ZAMANDIR AYRI KALDIĞIMIZ, ÜLKEMİZİ VE DÜNYAYI SARSAN PANDEMİ SÜRECİNDE KÖTÜ GÜNLER YAŞADIK.

  GEREK SEKRETERİMİZ GÜLDEN KARA’NIN EŞİ SÜLEYMAN KARA, GEREKSE SİZ ÜYELERİMİZ VE DOSTLARIMIZDAN KAYBETTİKLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET KEDERLİ AİLELERİNE BAŞ SAĞLIĞI VE SABIRLAR DİLİYORUZ.

  BAKIRKÖY İLÇESİ, ESNAF, BÜROKRAT VE EMEKLİLERİN MEYDANA GETİRDİĞİ TOPLUM YAPISI GÖRÜNÜMÜNDEDİR. YENİDEN YERLEŞİM, ATAKÖY'DEKİ UCUBE BİNALAR HARİÇ HEMEN HEMEN YOK GİBİDİR. BU NEDENLE MEVCUT NÜFUS VE YAPISI UZUN YILLAR AYNI KALMA ÖZELLİĞİ GÖSTERMEKTEDİR.

  1987 YILINDAN GÜNÜMÜZE 33.YILINI TAMAMLAYAN BİAD’DA, DERNEĞİMİZİN FAALİYETLERİNE DEVAM ETMESİ İÇİN YOĞUN VE FEDAKÂR ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI YÖNETİM KURULU ÜYESİ ARKADAŞLARIMA CANDAN TEŞKKÜR EDERİM.

  YENİ DÖNEM HAZIRLIKLARA BAŞLADIK. DERNEK BİNAMIZI VE SALONLARIMIZI SİZLERE FACEBOOK VE İNTERNET SİTEMİZDEN DUYURDUĞUMUZ GİBİ İLAÇLAMA VE DEZENFEKTE İLAÇLAMA İŞLEMLERİNİ YAPTIK.

  KATKILARINDAN DOLAYI BAKIRKÖY BELEDİYE BAŞKANLIĞI VE ÇALIŞANLARINA SİZLER ADINA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

  UZUN ZAMANDIR KAPALI KALAN DERNEĞİMİZDE MAALESEF SIKINTILI GÜNLER YAŞADIK. MALİ GİDER GELİR TABLOMUZU DENGELİYEBİLMEK, DERNEĞİMİZİN MUTAD GİDERLERİNİN YANISIRA AYRILMAK İSTEYEN GÜLDEM KARDEŞİMİZİN KIDEM TAZMİNATI VE YENİ ALINAN ELEMANLARIN ÖZLÜK HAKLARINI VEREBİLMEK İÇİN SİZ DEĞERLİ ÜYELERİMİZİN AİDATLARINI ÖDEMELERİNE ÇOK ÖNEM VERMEKTEYİZ.

  AİDATLAR İÇİN SİZ DEĞERLİ ÜYELERİMİZİ GEREK SMS GEREKSE TELEFONLA İLE BİLGİLENDİRME YAPMAKTAYIZ. SİZLERİN DUYARLI OLACAĞINIZA İNANCIM SONSUZ. BU ZOR GÜNLERİ HEP BİRLİKTE AŞACAĞIMIZA İNANIYORUM.

  GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ GEREK FAALİYETLERİMİZDE GEREKSE ETKİNLİKLERDE BERABER OLACAĞIMIZ GÜNLERDE BULUŞMAK DİLEĞİYLE, SAĞLIKLI KALMANIZI DİLİYORUZ. HOŞÇA KALIN.                                                         

  BAŞKAN 
  A. SALİM YILMAZ  
  08 AĞUSTOS 2020
  BAŞKANIMIZIN MESAJI

  Olumsuzluklarla başlayan 2020 yılı ülkemize ve dünyaya birçok sıkıntılar yaşattı ve de yaşatmaya devam ediyor. Savaş tehlikesi, Depremler, Sel felaketleri, Sınır ihlalleri, Göçmenler sorunu nihayet Corona 19 virüsü tüm ülkeleri sıkıntıya soktu.

  Pandemi krizinin dünya ekonomisine etkileri önümüzdeki sonbaharda büyük oranlarda görülecek.

  Dünyada yaşayan insanlar olarak hepimiz aynı gemideyiz. Hiçbir ülkenin kendisini korona virüsünden tecrit etme imkânı yok. Olsa da anlamlı değil, çünkü bugün değilse bile belki bir sene sonra virüsü en azından yüzde altmışımız kapmış olacağız.

  Mühim olan salgının bir anda kontrolden çıkıp ABD, İtalya ve pek çok diğer ülkede olduğu gibi sağlık hizmetlerinin yetersiz kalması nedeniyle, gereğinden fazla yaşam kaybının olmasının önüne geçebilmek.

  Korona Virüsün tüm dünya da etkisini giderek arttırırken, Dünya genelinde vaka sayısı 19 milyonu geçerken can kayıpları 724 bini aştı. ABD’de günlük vaka artış hızı %1 ile yeniden yedi günlük ortalamanın üzerine geldi. Fransa 1600 yeni vaka ile Nisan’ dan bu yana en yüksek seviyede vaka açıkladı.

  Türkiye’de ise vaka sayısı tekrar günlük bin kişinin üstüne çıktı. Kurban Bayramı sonrası bu sayıların artış sayısının daha da fazla olacağı kaygısı var.

  Hükümet tarafından alınan bazı ekonomik kararlar belki günü kurtarıyor ama uzun vadede esnafı ve işvereni çok daraltacağı gerçeği unutulmamalı.

  Toplum olarak alınması gereken önlemler nedense ciddiye alınmıyor. Cezai tedbirlerden ziyade vatandaşların duyarlı davranmaları, kendilerine ve çevrelerine virüs kapmamaları için önerilen tedbirleri önemle yerine getirmeleri gerekiyor.

  Esnafın içine düştüğü ödeme sıkıntılarına Devlet desteği şart. İnanıyorum ki biz bu zor günleri birlikte aşacağız, yeter ki fırsatçılara mani olalım.

  Mübarek Kurban Bayramınızı BİAD Yönetimi olarak kutlar, sağlıklı ve mutlu günlerde hep birlikte bir arada olmayı yürekten diliyoruz.  HAZİRAN 2020
  BAŞKAN
  AHMET SALİM YILMAZ

  BAŞKANIMIZIN MESAJI

  DEĞERLİ ÜYELERİMİZ VE DOSTLARIMIZ

  Ne demiş eskiler ‘’ Her kışın sonu Bahardır ‘’. İçinde bulunduğumuz günler, tüm yaşantımızı etkileyen bir sürü zorluklarla tanışmamıza neden oldu.

  Covid 19 ‘un yarattığı 65 yaş üstü kavramı toplumda ikilem yarattı. Evlerine hapis edilen, belli saatlerde özgürlüğü yaşayan gurup.

  Doğumlarından bu güne kadar yaşadıkları ve gördükleri; DARBE, KRİZ, DEPREM, SAVAŞ ve SALGIN. Yüzyıl yaşayan bir İnsan bu olaylardan sadece ikisini görüyormuş.

  Biz Altmış Sekiz kuşağı olarak beşini gördük. Bütün zorluklara göğüs germiş bir gurup olarak şimdiki uygulamalardan memnun değiliz.

  Çağımızın en büyük altı hastalığı ; CEHALET, DOYMAYAN GÖZ, AŞIRI EGO, EMPATİ YOKSUNLUĞU, VİCDAN EKSİKLİĞİ ve VİCDAN YOKLUĞU.

  Etrafınıza göz attığınızda bu hastalıklara tutulmuş yüzlerce tanıdığınızın olduğuna eminim.

  Pandemim sürecinde nelere şahit olduk. Ama kısıtlı hayat bizleri aslımıza döndürdü. Manevi değerlerimize daha çok önem verdik. Kısıtlı yaşam tarzı yavaş yavaş serbestlik kazanmaya başlıyor.

  Tabi ki, uzun süre iş hayatında ki kısıtlamalar, durgun seyreden Ekonomiyi iyice dibe oturttu.

  Nehrin akıntısına kapılmış gidiyoruz. Batmamak için çırpınan çırpınana.

  Yoksulluk, İşsizlik, Parasızlık, Kadına şiddet, Çocuklara taciz, Savaş korkusu ve sığınmacılar, Döviz ve Altının yükselmesi, Siyasi çekişmeler, Erken Seçim ve Geçim Derdi; Her hanede var.

  Televizyonlar felaket tellalcileri ile dolu. Ağzı olan konuşuyor.

  Türkiye ve Dünya’da yaşanan bu olumsuzluklar ülke Ekonomilerine darbe üstüne darbe vurdu. 2020 Yılı çok hareketli günlere gebe.

  Bakırköy İş İnsanları olarak bu zor günlerde dayanışma içinde olmak zorundayız.

  BİAD, 1987 yılında kurulduğunda amacı Bakırköy İş Adamlarını aynı amaç etrafında toplayıp, İlçemizdeki birlik ve beraberliği sağlamak. Gücümüzü bir çatı altında toplamaktı. Uzun yıllar sizlerin sayesinde bunu sağladık.

  “ Acılar paylaşıldıkça azalır, Mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır “ bu felsefe yönetim kurulu arkadaşlarımızla bizlere örnek oldu. Ekonomik güçlerimizi birbirimize destek olarak daKullanmalıyız. O zaman BİAD’ ın gücü çok daha fazla olacaktır.

  BİAD Yönetim Kurulu olarak sağlıklı ve Mutluluklar dolu güzel günler de birlikte olmak dileğiyle hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyoruz.

                                                                                                           
  BİAD YÖNETİM KURULU  ADINA

                                                                                                                     BAŞKAN
  A.Salim YILMAZ  MAYIS 2020
  BAŞKAN
  AHMET SALİM YILMAZ
  MESAJ

  DEĞERLİ BİAD ÜYELERİMİZ ve BAKIRKÖYLÜ DOSTLARIMIZ


  Deprem, Çığ, Savaş ve en son Corona Virüsü, 2020 nin Ülkemize ve Dünya’ya sağlıklı gelmediği aşikâr. Bütün Dünyayı kapsayan COVID 19,ölümlere, karantinaya ve ekonomilerin durma noktasına gelmesine sebep oldu.

  Bu gün hüzün dolu bir Bayram arifesi yaşıyoruz, virüs sosyal yaşantımıza mesafe koydu. Bu da, Bayram sevincine ve kucaklaşmasına mani oluyor.

  Eski Bayramların tadı başka derken “ NERDE ESKİ BAYRAMLAR” demeyeceğim her dönemin yaşamı, ayrı güzellikte. Bayramlar değişmemiştir, değişen sadece insanlardır. Bayramları tatil yapmak olarak kabul eden insanlardır.

  Bu Bayram, eski Bayramları unutacağız. Bayram sevincini hep birlikte “ SANAL BAYRAM “  âleminde yaşayacağız.

  Birbirimize sarılamayacağız, hediye, harçlık veremeyeceğiz. Eski Bayramlar da yeni kıyafet yeni ayakkabılara sahip olmanın heyecanı yaşanırdı. El öpmeler, harçlık almalar ayrı bir heyecandı. Yeni elbise ve ayakkabılar Bayramlarda ve Okul açılışlarında alınırdı. Şimdi her an alınıyor.

  Sokakta oyunları, Bayram yerleri coşkusunu unuttuk. Vefalı komşuları, yaraya merhem olan o eski insanları, güzel olan çok şeyi kaybettik.

  Eskiden Bayramlar yetişkinlerin değil çocuk ve yaşlıların Bayramı idi.

  Harçlık ve yeni kıyafetle çocukları, tüm ailenin toplandığı aile büyüklerinin evinde el öpmede de büyüklerimizi mutlu ederdik.

  Tüm aile birlikte TV de Bayram özel programlarını seyrederdi. Bayram yerleri şehrin belli yerlerinde açılır, dönme dolaplar, atlıkarıncalar, salıncaklar, cambazhaneler çocuklarla dolar taşardı. Hâsılı güzel günlerdi o günler.

  Corona Virüs nedeniyle sıkıntılı günlerde, Dernek binamız belirsiz bir tarihe kadar kapalı. Bizler sizlerle birlikteliği sanal âlemde sürdüreceğiz.

   Zaman zaman derneğimiz ve Bakırköy ile ilgili haberleri sizlere “ biadbakırköy “ youTube kanalından duyuracağız. Katılmak isteyen üyelerimizle de proğram yapabiliriz.

  Bu sıkıntılı günleri, tedbirlerimizi alarak kısa zamanda yeneceğimizi umut ederek sizlere BİAD Yönetim ve Onur Kurulu adına hayırlı Ramazan ( Şeker ) Bayramı dilerim.

                                                                                                            BİAD 

                                                                                                    A.Salim YILMAZ  2020
  BAŞKAN
  AHMET SALİM YILMAZ ' IN MESAJI

                                                             BAŞKANLIK  YAZISI

   

  Sevabıyla, Günahıyla, Acısıyla, Tatlısıyla bir yılı geride bıraktık. 2019 yılı çok hareketli bir yıl olarak hatıralar da yer aldı.

  Yerel seçimlerin sadece İstanbul Büyükşehir Başkanlığında tekrarlanması tepkilere neden oldu. Sonuçta vatandaşın tepkisi açık ara fark yarattı.

  Yurt içinde seçim telaşları yaşanırken Güney Doğu sınırında Ordumuz Fırat Harekâtı ile Ülkemizi güvence altına aldı. Suriyeli göçmenler sayısal artarak ülkemizde problem olmaya başladılar. Aşırı ve sorumsuzca sınırlardan geçen mülteciler vatandaşların tepkilerine neden olarak sıkıntı yaratmaya başladılar. Onlara tanınan kolaylık ve imkanlar Türk vatandaşlarını haklı olarak germeye başladı. Umarız yakın tarihte ülkelerine geri göndermenin bir yolunu bulurlar.

  2019 Yılında, ekonomide ki daralma maalesef birçok büyük firmaların iflasına veya küçülmesine sebep oldu.

  Son çeyrekte alınan bazı tedbirler inşaat alanındaki sıkıntıları bir nebze azalttı. Dövizdeki yükseliş iş aleminde panik yaratmakta. Türkiye'den kaçtığı söylenen sıcak para,ekonomideki en büyük kaygı. Zira, kaygan zeminde ele avuca sığmayan tek argüman sıcak paradır.

  Yabancı sermaye, kazançtan ziyade siyasi  istikrarın devamını takip eder ve ister. Türkiye'nin kaynakları kıt. Yurt içindeki tasarruflarımız yetersiz. Kazandığımız dan çok harcıyoruz, başka bir ifadeyle sürekli borçlanıyoruz.

  Dövizdeki artışlar, Türkiye'de yapılması planlanan projelerin ( Hızlı Tren, Nükleer Santral, Havaalanı, Karayolları, Köprüler )  toplam maliyetlerine belli oranda Döviz bazında yük getirdi. Döviz sıkıntısı Türkiye'nin sorunudur. Bunun temelinde sanayileşmede gecikmemiz var.

  Türkiye'nin güçlenmek, dünyada söz sahibi olmak, bölgesel tehditleri caydırmak için tek yolu var ; yapısal reformlar, ileri teknoloji ile yüksek rekabet gücü şart.

  İnşallah yeni yılda daha köklü ve istikrarlı ekonomik kararlarla bu dönemi de atlatırız.

  BİAD salonlarımız da yıl boyu etkinliklerimize devam ettik." Ayın Konuk Konuşmacısı" Panellerimiz  , Seminerlerimiz, Amatör Tiyatro çalışmaları, " Cuma Dostluk Yemeklerimiz ", Sayın Vedat Çetinkaya' nın önderliğinde Türk Sanat Müziği çalışmaları " BİAD CUMHURİYET" Korosu tüm üyelerimize ve Bakırköy halkına hizmet vermeye devam etmektedir.

  " Cuma Dostluk Yemeklerimiz "de, Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Mülki Amirlerimiz ve Muhtarlarımızın üyelerimizle bir arada Bakırköy'ün sorunlarını tartışmaları ve çareler aramaları yeni yılda da hız kesmeden devam edecektir.

  Yeni Yılın Tüm Ülkemize, Bakırköy'ümüze Barış, Sağlık ve Mutluluklar getirmesi dileğiyle BİAD Yönetim Kurulu Arkadaşları ve şahsım adına hayırlı seneler diliyorum.

   

   2019 /2

  BAŞKANIMIZIN MESAJI

  31 Mart 2019 Yerel seçimleri sonucunda, üç büyük şehir Millet İttifakının oldu.

  Türkiye genelinde sakin geçen seçim, İstanbul’ da sonuçlara itirazlar neticesinde gerginliğe sebep oldu. İtirazlar Yüksek Seçim Kurulun’ da değerlendirme yapılmakta.

  Siyasi gelişmelerle ekonomik istikrar arasında kaçınılmaz ilişkilere çok yakından bakmamız gerekir. Ekonominin daralmaya başladığı dönemlerde siyasette kavgaların başlaması doğal, bu seçimde gösterdi ki mutfakta daralma sandığa mutlaka sirayet ediyor.

  Politikacılar daha fazla oy alalım diye, halkın yararına gözüken kararlar alır, ekonomik gerçekleri göz ardı edebilir. Bu kararlarda ekonomiyi zora sokabilir.

  Neticede, politikacıların aldığı yanlış kararların faturası kamuya yani bizlere çıkıyor.

  Bütçe dengeleri bozulur, kurlar aşırı artar, faizler yükselir, enflasyon yeniden hortlar yani olan yine halka olur. Siyasetteki dalgalanmalar ekonomide sıkıntılara sebep oluyor.

  Şimdi ne olacak? Günün sorusu bu.

  Toplum seçim neticelerinin biran önce netleşmesini ve Ülkenin normal yaşama dönmesini bekliyor.

  Bakırköy İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu olarak, CUMA DOSTLUK Yemeğimize 31 Mart 2019 yerel seçimlerine katılan Muhtar arkadaşlarımızı davet ederek onları kutladık.

  Görevleri biten Muhtarlarımıza, Bakırköy Kaymakamımız sayın Nazmi Günlü ile birlikte yaptıkları görevleri için teşekkür plaketi ve çiçekler vererek bundan sonraki yaşamlarında başarılar diledik.

  Seçim sonrası mazbatalarını alan yeni Bakırköy Belediye Meclis üyelerimize ve Belediye Başkanımız sayın Dr. Bülent Kerimoğlu’ na başarılar diliyoruz.

  İnanıyoruz ki, aynı siyasi görüşte olan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Bakırköy Belediye

  Başkanlığı ortak çalışmalarla Bakırköy’e ivme kazandıracaklardır.

  BİAD Yönetimi olarak yeni dönemin Ülkemize ve Bakırköy’ümüze hayırlar getirmesini diliyoruz.
  2019 /1

  BAŞKANLIK YAZISI    

  BİAD’ ın 14. Olağan Genel Kurulu Dernek salonlarımız da yoğun katılımla yapıldı.
  Tek liste ile yapılan Olağan Kongremiz’ de bizlere yeniden görev tevdi eden üyelerimize sevgi ve saygılarla Yönetim Kurulu arkadaşlarımla birlikte teşekkür ederiz.
  BİAD,1987 Yılından buyana Bakırköy’ deki iş hayatının, ekonominin daha güzelleşmesi için birlikteliği, beraberliği sağlamak amacıyla kurulan bir Sivil Toplum kuruluşudur.
  BİAD, tüm üyeleriyle sadece Bakırköy İş İnsanlarının ticari ve iş ortamlarının iyileşmesine değil, Bakırköy’ de sosyal ve kültürel aktivitelerin de gelişmesine katkı sağlamakta.
  Bakırköy’ deki siyasetin ve ekonominin daha geliştirilmesi için üyelerimizi bir dayanışma içine sokmaya çalışıyoruz.
  Bakırköy’ ü yönetenleri dernek çatısı altında toplayarak İlçemizin problemlerini çözmeye çalışıyoruz.

  Siyasi Partilerin birbirleriyle tanışıp, kaynaşmaları için üyelerimizle bir araya getirme çalışmalarına 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerin yaklaşması ile hızlandıracağız.
  Birlik ve beraberliği sağlayarak gerek siyasette, gerek toplumsal yaşamda Bakırköy’e daha iyi yapılacak hizmetlerin neler olabileceği üstünde durarak, maddi imkânlar doğrultusunda iyi bir hizmet politikası izliyoruz.

  Türk Ekonomisin de baş gösteren daralmalar, birçok iş sektöründe Konkordato ilan etme zafiyeti gösterdi. İş yerleri kapanması ve çalışanların işlerine son verilmesi ekonomide sıkıntı yarattı. Dövizin önlenemeyen yükselmesi, İthalat ve İhracatı etkiledi.Hükümetin ve Maliye Bakanının bir dizi önlemler alması, dövizde belli ölçüde düşüşe sebep oldu. Yeterli mi???  Değil  Elbette….

  İnşaat sektöründeki daralmaya, bazı kamu bankaların düşük faizle kredi vermeleri satışları etkiledi. Belli oranda satışların artmasını sağladı. Yeterli mi???  Değil  Elbette….
  Dileriz, Ülkede istikrara halel getirecek bir ortam yaratılmaz.
  Türkiye genelinde yaşanan iş yeri kapanma artışı, İlçemiz Bakırköy’de de gözle görünür bir şekilde artmakta. Gece 235 Bin olan nüfusu, gündüz 1.5 Milyona çıkan Bakırköy’de ilçesine dönen insan kalabalığının ellerine baktığınızda boş olduğunu, hiç alış veriş paketi olmadığını görmeniz den belli.
  31 Mart 2019 Yerel Seçimleri, bir anlamda ittifaklar seçimi olacak. AkP- MHP ikilisi Cumhur İttifakında, CHP- İYİ Parti ikilisi Millet İttifakında birleşerek güç birliği yaptılar. Uygulamalar ne sonuç verecek merak konusu.
  14. Olağan Kongre sonrası toplanan, Yönetim, Onur, Denetim ve Disiplin Kurulları kendi aralarında yaptıkları oylama neticesinde Yönetim İcra Kurullarını seçtiler. Başarılar diliyoruz.
  2019 yılının tüm insanlığa ve ülkemize barış ve refah getirmesini diler, bir sonraki dergimizde buluşmak arzusuyla saygılar sunarım.
  BAŞKANLIK SEÇİMİ

  24 Haziran 2018 tarihi, Türkiye Cumhuriyetinin yeni bir döneme damgasını vurmuştur.
  Artık ülkemiz Başkanlık sistemi ile yönetilecektir. Yeni dönemin tüm ülkemize hayırlı olması, iyilik ve güzellik getirmesini gönülden diliyoruz.
  Tabii, her seçimin kazananı olduğu gibi kaybedenleri de var. Mühim olan bundan sonra seçim değil geçimin düşünülmesi. İş dünyası da, esnaf da, en önemlisi vatandaş da bunu beklemektedir.
  Ekonomide neler olacak, yeni zamlar gelecek mi, emekli maaşları ne kadar artacak.
  24 Haziran seçimleri  sonrası ufukta gözüken yerel seçimler öncesi ortalık toz duman oldu. Muhalefetin önde gelen iki partisi iç çatışmaların, kaosun içinde buldular kendilerini. Kurultay ve Kongre hazırlıklarına başladılar.
  İktidar partisi, “ Milletimizin sandıkta yaptığı hassas ayarı doğru değerlendirmemiz lazım “ diyerek yerel seçimlere hızlı bir açılışla çalışmalarına başladı.
  Diğer partiler liderlik savaşına başlayarak, zamanlarını kongre çalışmalarına odakladılar. Bakalım önümüzdeki günlerde oluşumlar neler doğuracak.
  Vatandaşın beklentisi; siyasetin günlük hayatın içinden çekilmesi, geleceğin konuşulması, bürokrasinin azalması, döviz de istikrar sağlanması, devletin bazı alanlarda daha hızlı hareket etmesi, ekonominin düzlüğe çıkması gibi.
  2019 Mart ayında yapılması gereken yerel seçimlerin gününde yapılması ülke için faydalı olacağı kanaatindeyim. Zira erken yapılan seçimlerin sağlıklı sonuç vermeyeceği kesin.
  Popülist,” Uzun vadede halkın yararına olmayan, ama kısa vadede halkı memnun eden” demektir. Bu nitelendirme, özellikle mevcut iktidarların seçimler öncesinde uyguladığı ekonomi politikaları eleştirirken kullanılır.
  Bakırköy nüfusu 240 bin, seçmen sayısı 170 bin. Görülüyor ki Bakırköy ‘ün yaş ortalaması yüksek. Yaşlı nüfus, Türkiye ortalamasının çok üstünde. Bu yüzden sağduyulu seçmen sayısı Bakırköy’ de fazla.
  Hiçbir parti süregelen üstünlüğünü Bakırköy’ de iyi hizmet vermezse devam ettiremez.
  1984 – 1989 ANAP, 1989 – 1992 SHP, 1992 – 2004 ANAP, 2004 – 2019 CHP.Bakırköy İlçesinin kurulduğundan bu güne seçim sonuçları.  Görülüyor ki vatandaş Bakırköy’ de sandığa bilinçli ve kararlı gidiyor.
  Yaz sezonuna girdiğimiz şu günlerde seçim sonrası gelişmeleri dikkatle izliyoruz.
  BİAD Yönetimi olarak sizlere daha güzel hizmet edebilmek için üyelerimizle istişare ve ziyaretlere devam ediyoruz.
  Güzel ve Sağlık dolu günler dilerken, gelecek Kurban Bayramının sizlere mutluluk vermesini dileriz.  ZORLUKLA GEÇEN 2017 YIL SONU GÜNLERİ

   Türlü sıkıntılar ve ekonomik daralma ile geçen 2017 nin ilk üç çeyreği, şimdi de  Güney’ de savaş tehlikesi ile Türk Ekonomisine darbe üstüne darbe vurmakta.

  Ekonomide zor geçeceği önceden belli yılın son aylarına girilirken, iç ve dış politikada yaşananlar zorluğu iyice  arttırıyor. Hiçbir şeyin normal gitmediği bir dönemde, ekonomide istikrar sağlamanın çok zor olacağı açık.

  Kuzey Irak' ın yatırım ve tüketim ihtiyacının neredeyse tümüyle Türkiye' den sağlandığını düşünürsek, Kuzey Irak' ta yaşayanların da Türkiye' nin de bu oluşumdan büyük zararlar görmesi kaçınılmaz olur.

  Kuzey Irak olayının büyümemesi, Türkiye' deki ekonomik istikrarın mutlaka yararına olacaktır.

  Piyasalardaki bekleyiş, Türkiye ile ABD ve Avrupa arasındaki gerilimin her geçen gün artmasının neticesine odaklanmakta. Almanya ile son bir yılda birçok kez kriz yaşandı. Ancak bu sefer Ekonomik yaptırımlara işaret edilmesi  gerilime yeni bir boyut kattı.

  Diğer bir bekleyiş, Kuzey Irak’ ta, bir türlü istenen asayişin sağlanamaması. Askeri birliklerimizin o bölgeye hareket etmeleri ve tatbikat yapmaları ilgi ile izleniyor.

  Türkiye Ekonomisinin artık yeni yükler taşımaya fazla tahammülü kalmadı.

  Uzlaşma da başarı sağlayamayan toplumlar, karşılıklı hak ve hakkaniyeti koruyamayan toplumlar durumuna düşerler.

  Türkiye Sanayici İş Adamları Derneği ( TÜSİAD ) ın kuruluşundan sonra 1987 yılında Türkiye de İlçe bazında kurulan ilk İşadamları Derneği olan BİAD' ı, 11 Bakırköy' lü İş Adamları Bakırköy’ de kurdular.

   

  Kuruluş amacında, Bakırköy' lü İş Adamları arasında ortaklık kültürünü geliştirmek, İçinde bulunduğumuz toplumun sosyo ekonomik gelişimine katkı sağlamak ve İlçemizin kalkınmasında yer almak amacında olduk. 

   

  Bu yıl otuzuncu kuruluş yılını kutlayan Bakırköy İş Adamları Derneği, aynı duygu ve düşüncelerle Bakırköy de hizmete devam etmektedir.

   

  Daha sonraki, tarihlerde Bakırköy  civarında ki İlçelerde kurulmak istenen İş Adamları Derneklerine tüzük ve bilgi desteği sağlayarak kurulmalarına  öncülük ettik. Yapılanmalarına destek olduk.

   

  İlçemizdeki Sivil Toplum Kuruluşlarını, BİAD şemsiyesi altında toplayarak ortaklaşa projelere imza attık. Salonlarımızı onlara tahsis  ederek, Bakırköy' lüler ve Üyelerimizle kaynaşmalarını sağladık.

   

  İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı, Muhtarlar ve Bürokratlarla üyelerimizi bir araya getirerek daha iyi yaşanır Bakırköy için çareler aradık.

   

  Seçim dönemlerinde siyasi partilerin temsilcilerini BİAD salonlarımızda ağırlayarak seçildikleri takdirde İlçemizdeki çalışmaları hakkında bilgileri üyelerimize aktarmalarına yardımcı olduk.

   

  Geleceğin Bakırköy'ü konusunda yaptığımız çalışmalarda bizlere yardımcı olan üyelerimiz ve Bakırköylü hemşerilerimize teşekkürü bir borç biliriz.

   

  Bakırköy Kızılay Şubesi ile ortaklaşa yaptığımız çalışmalarda sağlık taramalarına ve Geriatri merkezi yapımında üyelerimizin katkılarını sağlayarak İlçemize yeni bir sağlık ünitesi yapımını gerçekleştirerek, Ataköy' de temelini attık.

   

  Önümüzdeki günlerde üyelerimizle yapacağımız genişletilmiş toplantılarla BİAD' ın otuzuncu yıl kutlamalarının şablonunu çizeceğiz.

   

  Siz sayın üyelerimizin de katkıları ve katılımları bize güç verecektir.

   

  Bir sonraki sayımızda da beraber olmak dileğiyle,

  Sevgi ve saygılarımızı sunarız.

   

   

   

                                   YENİ  YIL

   

  2016 Yılı her türlü sıkıntı ve terörle son bulacağını düşündüğümüz ortamda, 2017 Ortaköy’ de 39 masum insanın katledilişiyle kötü bir başlangıç yaptı.

  Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en büyük tehlikesini 15 Temmuz 2016 da yaşadı. Türkiye Cumhuriyeti tabiri caizse ipten döndü. 264 vatandaşımız şehit oldu.

  Muhalefet Partileride FETÖ’ nün kanlı darbe girişimine karşı iktidarın yanında durarak birlikte mücadele ettiler. 2016 yılının son çeyreğinde ülkenin birçok yerindeki terör eylemleri iş âlemini oldukça sarstı. Daralan ekonomimize birde döviz tırmanışı ayrıca darbe vurdu.

  Niye böyle bir sonuçla, yani döviz sorunuyla karşılaştık?

  Çünkü ekonomimiz döviz ihtiyacını karşılayacak kadar teknoloji üretip satamıyor. Turizm’de kötü gidince beklentiler yerini bulamadı. Bütün yatırımlar taşa. Toprağa gitti. Rekabet gücünü kazanamadık, uluslararası rekabette 7-8 yıl yerimizde saydık.

  Harcanan paralar teknolojiye gitseydi rekabet gücümüz artardı. Türkiye’nin rekabet gücü giderek azalıyor. Böyle devam ederse hükümetin hedeflediği 2023 hedeflerini yakalayamayız.

  Üretmeden, dışarıdan sağlanan krediyle lüks AVM, lüks konut yapımı Türkiye’yi çıkmaza sokabilir.

  Açık bir ekonomide döviz sermayesi akımlarının girişi serbestse, çıkışıda bir o kadar serbesttir. Ülkeye döviz sermaye yatırımı getirenin kar payını da, yatırım için gelen dövizini de yeniden dövize çevirip yurt dışına çıkartması o kadar doğaldır.

  Türkiye’nin güçlenmek, dünyada söz sahibi olmak, bölgesel tehditleri caydırmak için tek yolu var; Yapısal reformlar, ileri teknoloji, ileri yüksek rekabet gücünün yanında iç barışı da sağlaması şarttır.

  Türk Milleti asırlardır iç ve dış mihrakların tehdidi altında zor günler yaşamıştır. Ama Milli Birlik duyguları çoğunun üstesinden gelmiştir ve yine de gelecektir.

  İnanıyoruz ki, 2017 Yılı Türkiye’nin yeniden doğuşu için birçok yeniliklere tanık olacaktır.

  Ümidimiz ve beklentimiz bu yönde.

  2017 Yılı Ülkemize Barış, Mutluluk, Sağlık ve Birliktelik sağlaması dileğiyle,

  Bakırköylü hemşerilerimizin ve BİAD üyelerinin yeni yılını kutlarız.
  Başkanın Mesajı     31 Mayıs 2016


  65. Hükümet’ in güvenoyu aldığı bu günlerde Türk Siyasi hayatı kaynamaya devam ediyor.

  Gerçek anlamda muhalefetin yapılamadığı durumlarda, İktidar sarhoşluğunun Hükümetlerde bir sıkıntı yarattığı gerçek.

  Siyasi partiler arasında sorunların çözümü için uzlaşma sağlanamıyor. Sert demeçler kırılgan olan ekonomide iniş çıkışlara sebep oluyor.

  Ürettiğimizden daha çok tüketiyoruz, daha çok borçlanıyoruz. Ülkemize giren sıcak paranın bir gün ansızın ayrılabileceğinin hesabını yapıp Merkez Bankası stoklarını daha dikkatli kullanmalıyız.

  Umarım, Başbakan Binali Yıldırım bugüne kadar başarılı olduğu projelere, Hükümetin Başkanı olarak devamını getirir.

  Bakırköy’ de birlik ve beraberliğin sağlanması için BİAD, Onur ve Dayanışma Kurulunu her ayın ilk Çarşamba akşamı yapma kararı aldık.

  BİAD Onur ve Dayanışma Kurulu Başkanı Dr. Naci Ekşi ve üyeleri ilk olarak Bakırköy Yeraltı Çarşısı esnafının problemlerini dinlemek üzere çarşı dernek başkanı Ferruh Tahincioğlu ve Yönetim Kurulunu davet ederek sıkıntılarını dinledik. Karşılıklı önerilerde bulunduk.

  Her CUMA DOSTLUK YEMEKLERİ geniş katılımlarla yapıldı. BİAD’ a katılan yeni üyelerimizin giriş sertifikaları ve rozetleri takdim edildi.

  Cuma Dostluk Yemeklerine katılan Yerel Yöneticiler, Üyelerimizle tanışma ve görüşme imkanı bularak onlarla Bakırköy’ ün sorunlarını tartıştılar.

  BİAD Salonlarını Bakırköy’ ün seçkin sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz tahsis ederek, üyeleriyle buluşmalarını sağladık. Örneğin; Atatürkçü Düşünce Derneği ( ADD ),Kastamonular Derneği ( KASDER ), Down Sendromlular ve Zihin Engelliler Eğitim Derneği, 100. Yıl Beşiktaşlı lar Derneği, Türk Ocağı Derneği, BOCCE Spor Kulübü vb. gibi.

  Türk Sanat Müziği sanatçısı Vedat Çetinkaya’ nın kurduğu ve çalıştırdığı BİAD Cumhuriyet Korosu çalışmalar sonunda Cem Karaca Kültür ve Sanat Salonların da üyelerimize konser verdiler.

  Bahçelievler Kız Yetiştirme Yurdu ziyaret edilerek ihtiyaçları karşılandı. Sosyal Yaşamı hareketlendirme adına BİAD Salonlarında üyelerimize Tavla ve Masa Tenisi Turnuvaları tertip edip kazananları mükafatlandırdık.

  Bakırköy Muhtarları ve Belediye Meclis Üyeleri, Kaymakam ve Belediye Başkanı’ nın katılımları ile organize ettiğimiz halı saha müsabakası renkli sahnelere şahit oldu.

  Siz sayın üyelerimizin katılımları ile daha güçlenecek etkinliklerimize bekler,

  Saygı ve sevgiler sunarım.                                                   
  Başkanın Mesajı

  Günahı ve sevabıyla bir yılı geride bıraktık. 2015 Yılı istenildiği düzeyde geçmedi. Seçimler, Terör, Siyasilerin acımasızca birbirlerini suçlamaları sıkıntılı günler yaşayan iş alemini derinden etkiledi.

  Bu seneye zamlar, kur artışları ve asgari ücret artışı ile başladık. Bu üç gelişme de daha sene başından itibaren enflasyonun gidişatı bakımından pek parlak resim çizmiyor.

  Sıkı maliye politikası, finans kesiminin sağlamlığı ve azalmakta olan cari açık geçen yıla damgasını vurdu. Buna karşılık bu yıl kamu giderlerine gelecek olan ek yükler, asgari ücret artışının kamuya yansıyan kısmı, emekli maaşları ve asayiş harcamaları bütçede derin yaralar açabilir.

  Dolayısıyla, 2016 yılı ekonomi açısından pek umut vermiyor.

  Arzumuz 2016 Yılının ülkemize barış, sevgi ve hoşgörü getirmesi. Bu üç haslete sahip olduktan sonra görülecek ki her şey güzel olacak. Zira ekonominin düzelmesi kişilerin ona odaklanması ile mümkün.

  Yaşam ve gelecek korkusu yaşayan bir iş adamının bunu becermesi mümkün mü?. Tabi ki ; değil.

  Geçen Aralık ayında Bakırköy İş Adamları Derneğinin 13. Olağan Genel Kurulunu yaptık. Üyelerimizin teveccühü ile göreve gelen yeni yönetim kurulu arkadaşlarımızla yaptığımız görev taksimi ile BİAD Başkanlığına A. Salim Yılmaz, tekrar seçildi. Yönetim Kurulu Bşk. Vekilliği’ne Mehmet Tuncer Süner, Bşk. Yardımcılıklarına Nurdan Erdiş, Burhan Okuyucu ve Metin Bakırcı, Genel Sekreterliğe Recep Sevinç, Saymanlığa Kenan Mülayim, Üyeliklere, M. Latif Bayrı, Mesut İskit, Safter Kurtulan, Suat Kıvrak, Göksenin İleri, İbrahim Erol, Ahmet Kaya ve A. Fuat Bodur seçildiler.

  Seçildiğimiz üç yıllık görev süresince sizlere ve Bakırköy’e daha iyi hizmet edebilmek için bir dizi projelerin hazırlanmasına başlatıldı.

  1987 Yılında kurulan Derneğimiz, bu güne kadar hiçbir kurum ve kuruluşa bağımlı kalmadan siz sayın üyelerimizin katkıları ile bu günlere gelmiştir.

  Özgür ve Demokrat düşüncemiz bizleri hiçbir etki altında bırakmadan başarıya ulaştırmıştır.

  Yirmi dokuz yıldır, ilk günün heyecanıyla yaşamına devam eden Bakırköy İş Adamları Derneği diğer STK. larla ortak çalışmalarda bulunarak Bakırköy’ ün sosyal yaşantısına katkı vermeye devam ediyor. Siz üyelerimizden isteğimiz, çoğulcu ve katılımcı Demokrasi gereği etkinliklerimize katkıda bulunmanız.

  Cuma Dostluk Yemeklerimize üyelerimiz dışında her hafta değişik konuklarımız katılmakta. Dostluğun ve Beraberliğin hakim olduğu yemeklerimizde İlçemizin sorunları da dile getirilerek çareler üretiliyor.

  Derneğimizde oluşan BİAD Cumhuriyet Korosu, Sayın Vedat Çetinkaya önderliğin de çalışmalarına hızla devam ediyor. Ocak Ayı sonunda Cem Karaca Salonunda konserimiz olacak. Tüm Üyelerimizin konsere katılarak bizlere güç vermesini arzuluyoruz.

  2016 Yılının size ve Ülkemize Huzur, Sağlık ve Başarılar getirmesini BİAD Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına diliyorum.

  Saygı ve Sevgilerimle;  Tekrar buluşmak üzere.

                                
  2015 YILINDA YAŞANANLAR

  Dolu dolu geçen 2015 yılında siyasi ortam gerilmesi ile Türkiye ard arda iki genel seçim yaşadı.

  Şu bir gerçek ki Türkiye’ de herkes bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyordu. , Ne zaman, niçin ve neden değişmesi gerektiğini söylemeden. Değişim edebiyatı, üretkenliğin az olduğu toplumumuz da birçok taraftar topladı.

  Bu nedenle 7 Haziran seçim sonrası partilerin arzulanan beraberliği sağlamaması, koalisyon ortaklığını becerememesi, 1 Kasım genel seçimlerin de sandığa aksetti.

  Genel istek doğrultusun da 26. Dönem Milletvekili seçiminde istikrar isteyen vatandaş tek partide birleşti. 5 ay’da 4.4 milyon oy artışıyla AKP. Tek başına 316 Milletvekili sayısıyla 1.Parti, CHP 134 Milletvekili ile 2.Parti, HDP 59 Milletvekili ile 3.Parti, MHP 41 Milletvekili ile 4.Parti olarak 1 Kasım Genel Seçimlerini tamamladılar.

  Şimdi, biran önce uzun süren seçim sürecini geride bırakıp hükümetin göreve başlamasını, kayıp edilen istikrarın tekrar sağlanmasını iş adamları olarak bekliyoruz.

  Muhalefetten beklentilerimiz, demek ki mevcudu iyileştirmeye, şikâyetleri gidermeye yönelik projelere değil, insanları bulunduğu yerden daha ileriye götürecek projelere ihtiyaç varmış.

  Muhalefet partileri için başarı, seçimi kazanıp kazanamamaktır. Bir önceki seçime göre oyları ve milletvekili sayısını arttırıp arttırmamak değildir.

  1 Kasım 2015 genel seçimlerinin Bakırköy İlçemizdeki değerlendirilmesine gelince; yine birinci Parti CHP çıktı. 84.433 oyla. İkinci AKP 36.010 oy, Üçüncü HDP 14.426 oy, Dördüncü MHP 12.957 oyla oldular.

  Neticede, 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri sonuçları ülkemize hayırlı olsun.

  Bakırköy İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu olarak seçim dönemlerinde yoğunluk yaşadığımız gerçek. Tarafsızlığımızı kanıtladığımız, siyaset üstü politikamızla tüm partilerin odak noktası olduk. Partilerin bölgemiz milletvekilleri BİAD’ ı ziyaret ederek üyelerimize projelerini anlattılar.

  Üyelerimizin Türk Ekonomisine getirecekleri yenilikler ve mevcut durumun düzelmesi için sordukları soruları cevaplayarak zihinlerdeki şüpheleri aydınlattılar.

  Türk İşadamları’ nın yeni kurulacak hükümetten bekledikleri, durağanlaşan ekonominin, ihracatın ve hızla yükselen dövizin önlenmesi gibi geleceğimizi karanlık gösteren tablonun hızla değiştirilmesi.

  Derneğimizde sosyal yaşamın hızlı geçtiği günlerde birlik ve beraberliğin devamı için birçok etkinlik yapıyoruz. Ziyaretimize gelen iş hayatının önde gelen isimleriyle üyelerimizi bir araya getirerek fikir alışverişinde bulunmalarını sağlıyoruz.

  Dostluk kahvaltı ve yemeklerini düzenli yaparak üyelerimizle tesanütü üst düzeyde tutuyoruz.

  Seçim atmosferinin hakim olduğu 2015 yılı ekonomik performans açısından kayıp yıl oldu.

  2016 yılın da, öncelikle ekonominin yeniden canlanması, yapısal reformlara odaklanılması, ülkemizde barışın ve kardeşliğin tekrar canlanması dileğiyle,

  Gelecek sayımızda tekrar görüşmek arzusuyla saygılar sunarım.

   

    GENEL  SEÇİMLER

  Aylardır heyecan yaratan Genel Seçimler tüm siyasilere ders verecek şekilde sonuçlandı. Türkiye 7 Haziran Genel Seçimiyle yeni bir döneme girdi.

  Sessiz çoğunluk denilen kitle Türk Siyasetine yeni bir sayfa açtı. Şimdi herkes şapkasını önüne koyarak gelecekle ilgili kararları verme zorunda.

  Barajı aşan dört parti uzlaşma ortamı yaratıp Hükümet kurma noktasında ellerini taşın altına koymalı. Hızlı geçen günler takvim yapraklarını hızla eritiyor. Şu gerçek ki hayat her dönem yaşamaya değer. Bizden sonra da yaşam hızla devam edecek. Bu yüzden anı değerlendirmek, gelecek nesillere huzurlu ve mutluluk dolu yaşam süreci sağlamalıyız.

  Seçim sürecinde liderlerin tavır ve hareketleri sandığa çok tesir etti. Sakin ve uzlaşıya açık liderler halktan gerekli ilgiyi gördü.

  Vatandaş huzur ve istikrar istiyor. İş âlemi kısır döngülerden bıktı. Olası bir erken seçim kararı geçmişte olduğu gibi müsebbiplerini baraj altında bırakır. Bu geçmişte yaşandı. Erken seçim kararı alan partiler barajı geçemedi. Sessiz çoğunluk onları sandıkta cezalandırdı.

  45 günlük Hükümet kurma sürecini siyasiler iyi değerlendirmeli.

  Vatandaş koalisyon istemişse, siyasiler bunu ret edemez.

  Vatandaş toplumsal mutabakat istemişse, siyasiler bunu uygulamaya geçirmek zorun da.

  Vatandaş dört partili bir meclis oluşturma yönünde irade ortaya koymuşsa, siyasiler barış ve uzlaşma yolunda çalışmalara ivediyle başlamalıdır.

  İlçemiz Bakırköy’ deki seçim sonuçları da düşündürücü. % 20 ye yakın oy kaybının nedenleri araştırılıp, gerekli çalışmalara hemen başlamanın gerekliliği şart.

  7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinin Ülkemize huzur ve birliktelik getirmesi dileğiyle, Tüm BİAD Üyelerimize, BİAD Yönetimi olarak hayırlı Ramazanlar dileriz.

  Sevgi ve saygı ile sağlıklı günler dilerim..     

  YAKLAŞAN GENEL SEÇİMLER

   

  Yaklaşan 7 Haziran Genel Seçimleri Ülkede heyecan yaratmaya başladı.

  Partiler propagandalarına aralıksız devam ediyorlar. Zaman zaman sertleşen ifadeler ortamı germekten başka bir işe yaramıyor. Sağduyulu davranan partililer inanıyorum halktan daha çok teveccüh kazanacaklar.

  Derneğimiz de siyasi partilileri ağırlamaya devam ediyoruz. Kahvaltılar ve Cuma Dostluk yemeklerimizde üyelerimizle buluşmalarını sağlıyoruz.

  İş âlemi sonuçları merakla bekliyor. Soruların tümü ekonomide alınacak tedbirlerin neler olacağı konusuna odaklanmakta. Vaat edilen sözlerin gerçekleştirilebilme oranı tüm katılanların zihinlerinde sorular yaratıyor.

  Ekonomide yaşanan tıkanma sonunda iktidar partisi tarafından da kabul edildi. Tıkanmanın önceki günlerde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından da kabul edildiğini, geçici kriz tanımı kullanarak ekonomide bir patinaj yaşandığını ama bununda alınacak tedbirlerle aşılacağını söyledi.

  Aslında var olan patinajı aşmak için gereken rejim değişikliği değil, yeni vizyon ve çağdaş ekonominin kurallarını kabul etmektir.

  Türkiye’ de ekonomide ve siyasette bir tıkanmanın yaşandığını herkes kabul ediyor.

  Bu gerçek. Bu kaostan kurtulmanın tek çaresi çatışma yerine uzlaşma ortamı sağlanmasına çalışılmalıdır.

  Çeşitli Siyasi Partilerin Milletvekillerinin BİAD’ ı ziyaretinde en çok sorulan soruların başında, İş âleminin yaşadığı sıkıntıları aşmada düşüncelerinin ne olduğu. İkinci ana soruda, seçildikten sonraki dört yılda Bakırköy’ e ve BİAD’ a sıkça uğrayacaklar mı ?

  Dernek salonlarımızda çalışmalarına devam eden BİAD Bakırköy Cumhuriyet Korosu, Şef Vedat Çetinkaya yönetiminde Cem Karaca Konser salonunda “ BAHAR KONSERİ “ ni, coşkulu bir kalabalık seyirci önünde verdi.

  Finalde tüm salonun ayakta 10. Yıl marşını birlikte okumaları bizler için ayrı bir haz ve gurur yarattı. Bütün BİAD Bakırköy Cumhuriyet Korosu elemanlarına teşekkür eder, bu duygu dolu çalışmalarını gelecek yıl da tekrarlamalarını BİAD Yönetimi olarak arzu ederiz.

  BİAD Yönetim Kurulu olarak sevgi ve saygılarımızı tüm üyelerimize sunarız.       Başkanın Mesajı

  Yüksek seçim kurulu siyasi partilerin Milletvekili aday listelerini onaylayarak, 7 Haziran Genel Seçimlerine start verdi.

  2014 yılındaki Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası 2015 Haziran’daki Genel Seçim heyecanı tüm ülkeyi sardı.

  Gerek seçim heyecanı gerekse komşu ülkelerde hala dinmeyen gerilimler Türk Ekonomisinde daralma meydana getirmekte. Her ne kadar 2014 ihracat rakamları 157. 6 milyar dolar’la Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırsa da, hükümetin orta vadeli programında belirttiği 160. 5 milyar dolarlık ihracat hedefinin altında kaldı.

  Türkiye’nin ihracat şampiyonu yine 22.2 milyar dolarla otomotiv sektörü oldu. İkinciliği 18.7 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, üçüncülüğü 17.8 milyar dolarla kimya sektörü takip etti. Komşularımızdaki gerilimler ve Avrupa’daki daralmaya rağmen geçen yıla oranla yüzde 4 artış sağladı.

  7 Haziran Genel seçimlerinde en çok merak edilen konu, yüzde 10 barajını geçebilecek Siyasi Partilerin sayısı. Olası bir koalisyon düşüncesi, Türk İş  âleminde sıkıntı yaratmakta.             Zira, Akdeniz ülkelerindeki hükümetler ( İtalya örneği ) koalisyonların devamında sıkıntı yaşıyor.

  Türkiye’de cari açık ve enflasyon en çok dikkat edilmesi gereken başlıca konular. Cari açık yıllardır süregelen sıkıntı fakat ülkedeki canlılık ve ekonomideki dinamizm yurt dışından sıcak paranın, sermayenin gelmesine sebep oluyor. Gelen sıcak para bir gün aniden yurt dışına geri dönmesi sorun olabilir. Sıcak parayı, ılık ve kalıcı paraya çevirmek önemli. Hükümetin para politikası sakin ve yatırıma dönebilecek sermaye’ye güven vermesi gerekir.

  Uzun zamandır tartışılan konuların başında üretime ve sanayiye yatırım yerine gayrimenkul yatırımına yönelmenin sakıncaları konuşuluyor.

  Seçimlere katılımda geleceğimizi etkiliyor. Unutmamalıyız “ Kötü devlet adamları, oy kullanmayan iyi vatandaşlarca seçilir “. Güzel bir söz var,” Körü ve kuyuyu görürde susarsan, günaha girersin”.

  BİAD’da gelenekselleşen “ Dostluk Kahvaltılarımız ” Kaymakam, Belediye Başkanı, Siyasi Partiler ve Muhtarlarımızın katılımı ile devam ediyor. Bakırköy İlçemizde huzurlu ve saygılı bir seçim atmosferi yaratmaya çalışıyoruz.

  Her hafta yaptığımız “ Cuma Dostluk Öğle Yemeği ” ne üyelerimizle birlikte dostluk ve ticari ilişkilerin genişlemesine çaba gösteriyoruz. Bakırköy’de yapılması gereken sosyal, ekonomik ve kültürel oluşumlara yön veriyoruz. Daha güzel, başarılı ve sizlere layık yönetimin hakim olduğu BİAD’ı yükseklere taşımaya gayret ediyoruz.

  Sağlık, Huzur ve Başarılar dolu günler dileriz.  BAŞKANIMIZIN MESAJI  (31.05.2016)

  65. Hükümet’ in güvenoyu aldığı bu günlerde Türk Siyasi hayatı kaynamaya devam ediyor.

  Gerçek anlamda muhalefetin yapılamadığı durumlarda, İktidar sarhoşluğunun Hükümetlerde bir sıkıntı yarattığı gerçek.

  Siyasi partiler arasında sorunların çözümü için uzlaşma sağlanamıyor. Sert demeçler kırılgan olan ekonomide iniş çıkışlara sebep oluyor.

  Ürettiğimizden daha çok tüketiyoruz, daha çok borçlanıyoruz. Ülkemize giren sıcak paranın bir gün ansızın ayrılabileceğinin hesabını yapıp Merkez Bankası stoklarını daha dikkatli kullanmalıyız.

  Umarım, Başbakan Binali Yıldırım bugüne kadar başarılı olduğu projelere, Hükümetin Başkanı olarak devamını getirir.

  Bakırköy’ de birlik ve beraberliğin sağlanması için BİAD, Onur ve Dayanışma Kurulunu her ayın ilk Çarşamba akşamı yapma kararı aldık.

  BİAD Onur ve Dayanışma Kurulu Başkanı Dr. Naci Ekşi ve üyeleri ilk olarak Bakırköy Yeraltı Çarşısı esnafının problemlerini dinlemek üzere çarşı dernek başkanı Ferruh Tahincioğlu ve Yönetim Kurulunu davet ederek sıkıntılarını dinledik. Karşılıklı önerilerde bulunduk.

  Her CUMA DOSTLUK YEMEKLERİ geniş katılımlarla yapıldı. BİAD’ a katılan yeni üyelerimizin giriş sertifikaları ve rozetleri takdim edildi.

  Cuma Dostluk Yemeklerine katılan Yerel Yöneticiler, Üyelerimizle tanışma ve görüşme imkanı bularak onlarla Bakırköy’ ün sorunlarını tartıştılar.

  BİAD Salonlarını Bakırköy’ ün seçkin sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz tahsis ederek, üyeleriyle buluşmalarını sağladık. Örneğin; Atatürkçü Düşünce Derneği ( ADD ),Kastamonular Derneği ( KASDER ), Down Sendromlular ve Zihin Engelliler Eğitim Derneği, 100. Yıl Beşiktaşlı lar Derneği, Türk Ocağı Derneği, BOCCE Spor Kulübü vb. gibi.

  Türk Sanat Müziği sanatçısı Vedat Çetinkaya’ nın kurduğu ve çalıştırdığı BİAD Cumhuriyet Korosu çalışmalar sonunda Cem Karaca Kültür ve Sanat Salonların da üyelerimize konser verdiler.

  Bahçelievler Kız Yetiştirme Yurdu ziyaret edilerek ihtiyaçları karşılandı. Sosyal Yaşamı hareketlendirme adına BİAD Salonlarında üyelerimize Tavla ve Masa Tenisi Turnuvaları tertip edip kazananları mükafatlandırdık.

  Bakırköy Muhtarları ve Belediye Meclis Üyeleri, Kaymakam ve Belediye Başkanı’ nın katılımları ile organize ettiğimiz halı saha müsabakası renkli sahnelere şahit oldu.

  Siz sayın üyelerimizin katılımları ile daha güçlenecek etkinliklerimize bekler,

  Saygı ve sevgiler sunarım.                                                   

  ---- Döviz Bilgileri
  AlışSatış
  Dolar32.108632.2373
  Euro34.857634.9973
  -- HABERLER